Näyttelijäliiton ystävyysjäsenet

 

Liiton hallitus voi nimittää ystävyysjäseneksi sekä oman maan kansalaisia, että ulkomaalaisia, joita liitto taiteilijoina tai muista syistä erityisesti tahtoo kunnioittaa. Ystävyysjäsenelle annetaan liiton mustapohjainen arvojäsenmerkki. 

 

Näyttelijäliiton ystävyysjäsenet

2000-luku

 

2014   Kaj Chydenius, säveltäjä

2013   Carlsson Anna, Ruotsin näyt. liiton pj,

Bolme Thomas, Ruotsin näyt. liiton pj

Kolk Jaan, Ruotsin liiton pääsihteeri, 

Mårtens Ulf, Ruotsin tekijänoikeusjärjestön toim.johtaja

Elgaard-Holm Katja, Tanskan näyt. liiton pj,

Waldorff Mikael, Tanskan liiton pääsihteeri ja näyt. tekijänoikeusjärjestön toim. johtaja,

Høberg-Petersen Bjørn, Tanskan näyt. liiton lakimies, FIA:n lakimies, 

Thorlakkson, Islannin näyt. liiton pj, 

Heyderdahl Hauk, Norjan näyt. liiton pj, 

Horen Peder, Norjan tanssitaiteilija liiton pj, 

Raudsep Gert, Viron näyt. liiton pj

2009   Laine Markku, Tapaninen Laila

2008   Halonen Tarja, presidentti

 

1990-luku

 

1998   Haukka Heikki, Tamp. Teat. hallituksen jäsen

1995   Svedberg Lars

1993   Lånbacka Ralf

1991   Mollberg Rauni, akateemikko

Hilmola Ulla, Reponen Pertsa, tuottaja

1990   Rinne Pauli, näyttelijä-ohjaaja

Hansen Litten, Tanskan näyt. liitto

Aarni Jukka, Oulun KT:n teatt. lautakunnan jäsen

 

1980-luku

 

1988   Bolme Tomas, näyttelijä, Ruotsin näyt. liiton pj

Lampl Lajos, Unkarin näyt. liiton sihteeri

Veltheim Katri, fil. maist.

Reitala Aimo, professori

Kosonen Aune, toimistosihteeri

Yrjälä Tapio

1986   Pesonen Veera, Volanen Tuulikki

1985   Päiväsalo Meeri, järj. sihteeri, opettaja, Oksanen Erkki, professori

1984   Tsarlov Mihail, kansantaiteilija, näyt. liiton pj

1983   Alfredsson Gisli, näyttelijä

Reek Salme, näyttelijä

Gabrielova Jarmila, ITI:n virkailija

1982   Brandt Nils, näyttelijä

Kuusik Tiit, oopperalaulaja

1980   Leonov Jevgeni, näyttelijä

Mikiver Mikk, teatterinjohtaja

Savutie Maija, fil. kand.

 

1970-luku 

 

1979   Tonberg Liisa, näyttelijä

Kehusmaa Erkki, näyttelijä

Järvet Jüri, näyttelijä

1978   Schreck Alli, rouva

Simola Inkeri, rouva

1977   Santaholma Liisa, rouva

Orava Aaro, työnjohtaja

1975   Sara Elsa, voimistelunopettaja

Oksanen Kati, rouva

Aaltoila Heikki, säveltäjä, kap. mestari

1974   Tumanov Josef, professori

1973   Jokilehto Reino, johtaja

Kittilä Urho, opetusneuvos

Matinaho Jenny, vahtimestari

Saxell Kaarlo W, rakennusmestari

Tainio Ilona, toimistopäällikkö

Witikka Jack, teatterinjohtaja

Vuorela Toivo, professori

Österberg Erik, varatuomari

Rembe Rolf, asiamies

1970   Aho Paula, rouva

 

1960-luku

 

1968   Jalkanen Huugo, professori

1967   Levas Naemi, lehtori

1966   Vuori Erkki, asessori

Pohjonen Eero, toimittaja

1965   Kuokkanen Hannes, peruukkimestari

Eskola Ants, eestiläinen näyttelijä

1963   Adolphson Edvin, ruotsalainen näyttelijä

Buckhoj Per, tanskalainen näyttelijä

Buhl Jon Palle, kork. oikeuden asianajaja

Aho Lauri, ylipormestari

Oittinen Reino, pääjohtaja

Santalahti Olavi, hovioikeudenneuvos

Tuukkanen Kalervo, säveltäjä

1962   Saloranta Albert, toimitusjohtaja

Sihvonen Jussi, isännöitsijä

Kaija Anna-Liisa, rouva

Ekroos Gunvor, rouva

Ekroos Thorsten, tilanomistaja

Saxell Kaarlo W, rakennusmestari

1961   Kivistö Kalle, opettaja

Makkonen Hugo, johtaja

1960   Juuranto Erik, pääkonsuli

 

1950-luku

 

1959   Saarelainen Veikko, toimitusjohtaja

Orko Risto, kauppaneuvos

1958   Alppivuori Jalmari, näytt. mestari

Fager Karl, lavastaja

Waltari Mika, kirjailija

1957   Samooja Teppo, fil. maist.

Urpelainen Kaarlo, kauppaneuvos

1956   Silvo Harald, toimitusjohtaja

Laid, Milvi, eestiläinen näyttelijä

1953   Aaltonen Akseli, maalarimestari

Kokkonen Katri, kirjastonhoitaja

Koponen Kalle, sos. neuvos

Leistelä Topo, kirjailija

Marjanen Kaarlo, fil. tri

Moliis Runas, pankinjohtaja

Piintilä Toivo, varatuomari

Rydman Eero, ylipormestari

Simola Lauri, johtaja

Veistäjä Verneri, fil. maist.

1952   Tainio Olga, rouva

Wuorenrinne T.I, professori

1950   Holm Kai, tanskalainen näyttelijä

Hietakari Akseli, kauppaneuvos

 

1940-luku

 

1949   Henrikson Andres, ruotsalainen näyttelijä

1948   Paasikivi Alli, presidentin puoliso

Kánon Herman, johtaja

Kilpi Sylvi-Kyllikki, fil. kand.

Kivimaa Arvi, professori

Lagus Julius, varatuomari

Nessler Gustaf, ohjaaja

Rautala Emil, taiteilija

Vuolijoki Hella, kirjailija

Schauman Runar, teatterin johtaja, näyttelijä

Juutilainen Jere, kansanedustaja

Kajala Olavi, kaupunginjohtaja

Salmelainen Eino, teatterineuvos

Sepänmaa Arvo, toimitusjohtaja

Siikala Lauri, hammaslääkäri

Leinonen Artturi, kirjailija, professori

Björndottir Arndis, islantilainen näyttelijä

1945  Fönss Olav, tanskalainen näyttelijä

1947   Rothe Bendt, tanskalainen näyttelijä

Segelcke Tore, norjalainen näyttelijä

1943   Sillanpää Miina, talousneuvos

Nurmi Akseli, kauppias

Ahonen Armas, konttoripäällikkö

Lehtonen JV, professori

Tuomisto Iivari, poliisimestari

Järvinen Väinö, varatuomari

Borenius Heikki, varatuomari

Seppälä Arvo, lääkintöneuvos

1942   Honkajuuri Mauri, pääjohtaja

Honkajuuri Helmi, rouva

 

1930-luku

 

1939   Malberg Henrik, tanskalainen näyttelijä

1938   Bergvall Sven, ruotsalainen näyttelijä

Hansson Lars, ruots. näyttelijä

Villmer Erna, eestiläinen näyttelijä

Tönöpa, Juhan, eestiläinen näyttelijä

Slangus Axrel näyttelijä

Fazer Edward, johtaja

Frisk Minna, rouva

Mantere Oskari, pääjohtaja

Kalima Eino, professori

Harvia Yrjö, tohtori

Saarenheimo Kaarlo, varatuomari

Havas Eino, asessori

Andersson Amos, tohtori, vuorineuvos

Tulenheimo Olli, varatuomari

Särkkä TJ, fil. maist.

1936   Lauter Ants, eestiläinen näyttelijä

Reiman Liina, eestiläinen näyttelijä